Je to oficiálne - začali sa zimné olympijské hry, pričom Veľká Británia sa na PyeongChang 2018 zamerala na rekordný počet medailí.
kanál arsenal vs liverpool
Otvárací ceremoniál sa konal v piatok 9. februára, ale počiatočné fázy skokov na lyžiach a curlingu sa začali deň vopred.
Tím GB chce, aby jeho športovci dosiahli päť pódiových umiestnení, aby prekonali doposiaľ najlepší návrat zo štyroch zo sezón v rokoch 1924 a 2014.
Hry, ktorých cieľom je spojiť svet prostredníctvom športu, sa už tešili z diplomatického víťazstva s bezprecedentnými rozhovormi medzi hostiteľskou krajinou Južnou Kóreou a samotárskymi susedmi Severnou Kóreou.
Severná Kórea tiež súhlasila s vyslaním tímu na zápasy, pričom existuje aj návrh, aby tieto dve krajiny postavili spoločný ženský hokejový tím - to by bolo prvé v každom olympijskom športe.
K dispozícii bude 102 podujatí v 15 športoch so štyrmi novými disciplínami.
Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o hrách 23. zimnej olympiády.
Olympijský štadión v Pchjongčchangu je osvetlený mesiac po skončení hier (Obrázok: Asahi Shimbun)
Kedy sa hry začínajú a končia?
Hry sa začali 8. februára ranou fázou skokov na lyžiach a curlingu, ale otvárací ceremoniál sa vysielal v piatok naživo.
Akcia trvá do záverečného ceremoniálu 25. februára.
Čítaj viac
Zimné olympijské hry 2018
Kompletný program zimných olympijských hier 2018 Prečo je Rusko zakázané? Fakty o zimných olympijských hrách Kompletný zoznam zimných olympijských hierKompletný harmonogram podujatí zimných olympijských hier 2018
Sobota 10. februára
- Biatlon - ženský šprint na 7,5 km
- Bežecké lyžovanie - ženský 7,5 km skiatlon
- Curling - každý s každým, zmiešaná štvorhra
- Ženský hokej - Japonsko - Švédsko, Švajčiarsko - Južná Kórea
- Luge - Pánske tepelné preteky
- Rýchlokorčuľovanie na krátkej trati - normálny kopec
- Snowboarding - kvalifikácia slopestyle mužov
- Rýchlokorčuľovanie - ženy, 3 000 m
Nedeľa 11. februára
- Alpské lyžovanie - mužský zjazd
- Biatlon - mužský 10 km jar
- Beh na lyžiach - pánsky 15 km skiatlon
- Curling - každý s každým, zmiešaná štvorhra
- Krasokorčuľovanie - krátky tanec, krátky program pre dámy, dvojice zadarmo korčuľujú
- Freestyle lyžovanie - ženskí magnáti
- Ženský hokej - USA - Fínsko, Kanada - olympijskí športovci z Ruska
- Luge - horúce preteky mužov
- Snowboarding - finále slopestyle mužov, slopestyle žien
- Rýchlokorčuľovanie - muži, 5 000 m
Pondelok 12. februára
- Alpské lyžovanie - športové aktivity mužov a žien
- Biatlon - prenasledovacie akcie mužov a žien
- Curling - semifinále zmiešanej štvorhry
- Krasokorčuľovanie - bezplatné korčuľovanie pre mužov a ženy, tanec bez ľadu
- Freestyle lyžovanie - pánski magnáti
- Ženský hokej - Švajčiarsko proti Japonsku, Švédsko proti Južnej Kórei
- Luge - tepelné preteky žien
- Skoky na lyžiach - súťaž žien
- Snowboarding - finále slopestyle žien, kvalifikácia ženy v polovičnej trati
- Rýchlokorčuľovanie - dámske 1 500 m
Utorok 13. februára
- Alpské lyžovanie - kombinované pánske alpské lyžovanie
- Beh na lyžiach - finále jednotlivcov v šprinte mužov a žien
- Curling - zápasy dvojíc bronzových a zlatých medailí vo štvorhre
- Ženský hokej - Kanada - Fínsko, USA - Olympijskí športovci z Ruska
- Luge - tepelné preteky žien
- Rýchlokorčuľovanie na krátkej trati - finále žien na 500 m, kvalifikácia mužov na 1 000 m, kvalifikácia mužov na 5 000 m v štafete
- Snowboarding - finále polovičnej trate pre ženy, pre mužov
- Rýchlokorčuľovanie - mužské 1 500 m
Streda 14. februára
- Alpské lyžovanie - ženský slalom
- Biatlon - jednotlivci, ženy, 15 km
- Curling - okrúhly každý s mužom a so ženou
- Krasokorčuľovanie - dvojice krátky program
- Muži, hokej - predkolo USA vs. Slovinsko
- Luge - štvorhra
- Snowboarding - finále polovičnej trate pre mužov
- Rýchlokorčuľovanie - dámske 1 000 m
Štvrtok 15. februára
- Alpské lyžovanie - pánska super -G
- Biatlon - muži, 20 km jednotlivci
- Bežecké lyžovanie - ženské 10 km individuálne
- Curling - okrúhly každý s mužom a so ženou
- Krasokorčuľovanie - kvalifikácia ženských antén
- Ženský hokej - prípravné zápasy
- Mužský hokej - prípravné zápasy
- Luge - tímová štafeta
- Skeleton - horúce preteky mužov
- Snowboarding - pánsky kríž
- Rýchlokorčuľovanie - mužské 10 000 m
Piatok 16. február
- Bežecké lyžovanie - muži 15 km jednotlivci
- Curling - okrúhly každý s mužom a so ženou
- Krasokorčuľovanie - krátky program pre mužov
- Voľné lyžovanie -finále ženských antén
- Mužský hokej - prípravné zápasy
- Skoky na lyžiach - kvalifikácia mužov na veľký kopec
- Snowboarding - dámsky kríž
- Rýchlokorčuľovanie - ženy na 5 000 m
Sobota 17. februára
- Alpské lyžovanie - dámska super -G
- Biatlon - ženský hromadný štart na 12,5 km
- Beh na lyžiach - ženská štafeta 4 km x 5 km
- Curling - okrúhly každý s mužom a so ženou
- Krasokorčuľovanie - finále krátkeho programu pre mužov
- Freestyle lyžovanie - kvalifikácia slopestyle žien, finále a kvalifikácia mužov v leteckej doprave
- Mužský hokej - prípravné zápasy
- Ženský hokej - dva vyraďovacie zápasy
- Rýchlokorčuľovanie na krátkej trati - muži 1 500 m, ženy 1 000 m
- Skeleton - preteky žien v horúčave
- Skoky na lyžiach - veľký kopec pre mužov
Nedeľa 18. februára
- Alpské lyžovanie - obrovský slalom mužov
- Biatlon - 15 km hromadný štart mužov
- Bobová dráha - preteky dvojíc v teplom počasí
- Beh na lyžiach - mužská štafeta 4 km x 10 km
- Curling - okrúhly každý s mužom a so ženou
- Voľný spôsob lyžovania - kvalifikácia slopestyle mužov, finále a finále antény mužov
- Muži, hokej - klasifikačné zápasy
- Rýchlokorčuľovanie - ženy na 500 m, kvalifikácia v mužskom tíme
Pondelok 19. februára
- Bobová dráha - preteky dvojíc v teplom počasí
- Curling - okrúhly každý s mužom a so ženou
- Krasokorčuľovanie - tanečníci na ľade
- Freestyle lyžovanie - kvalifikácia ženy v polovičnej trati
- Ženský hokej - semifinále
- Skoky na lyžiach - tímová súťaž
- Snowboarding - kvalifikácia big air žien
- Rýchlokorčuľovanie - ženský tím sa kvalifikuje
Utorok 20. februára
- Biatlon - zmiešaná štafeta
- Bobová dráha - preteky žien v tepla
- Curling - okrúhly každý s mužom a so ženou
- Krasokorčuľovanie - ľadový tanec, voľný tanec
- Freestyle lyžovanie - finále ženy v polovičnej trati, kvalifikácia v polovičnej trati mužov
- Muži, hokej - vyraďovacie kolá
- Ženský hokej - klasifikačné zápasy
- Severská kombinácia - súťaž do veľkého kopca
- Rýchlokorčuľovanie na krátkej trati - ženy, kvalifikácia na 1 000 m, kvalifikácia mužov na 500 m, kvalifikácia ženy, 3 000 štafiet, finále
Streda 21. februára
- Alpské lyžovanie - ženský zjazd
- Bobová dráha - preteky žien v tepla
- Bežecké lyžovanie-semifinále šprintu mužov a žien
- Curling - okrúhly každý s mužom a so ženou
- Krasokorčuľovanie - krátky program pre dámy
- Freestyle lyžovanie - pánsky kríž
- Mužský hokej - štvrťfinále
- Snowboarding - kvalifikácia mužov vo veľkom vzduchu
- Rýchlokorčuľovanie - finále stíhacích pretekov mužských a ženských tímov
Štvrtok 22. februára
- Alpské lyžovanie - mužský slalom
- Biatlon - štafeta žien 4 km x 6 km
- Curling - semifinále mužov
- Voľné lyžovanie - finále polovičnej trate mužov
- Ženský hokej - zápasy o bronz a zlato
- Severská kombinovaná - tímová súťaž
- Rýchlokorčuľovanie na krátkej trati - finále na 500 m muži, finále ženy na 1 000 m, štafeta mužov na 5 000 m
- Snowboarding - kvalifikácia paralelného obrovského slalomu mužov a žien
Piatok 23. február
- Alpské lyžovanie - kombinované dámske alpské lyžovanie
- Biatlon - štafeta mužov 4 km x 7 km
- Curling - semifinále mužov a žien
- Krasokorčuľovanie - dámske korčule zadarmo
- Freestyle lyžovanie - dámsky kríž
- Mužský hokej - semifinálové zápasy
- Snowboarding - finále veľkého vzduchu žien
- Rýchlokorčuľovanie - finále mužov na 1 000 m
Sobota 24. február
- Alpské lyžovanie - tímová akcia
- Bobová dráha - preteky pretekov štyroch mužov
- Bežecké lyžovanie - hromadný štart mužov na 50 km
- Curling - zápas mužov o zlato a striebro, zápas žien o bronz
- Mužský hokej - zápas o bronz
- Snowboarding - finále big air mužov, finále obrovského paralelného slalomu mužov a žien
- Rýchlokorčuľovanie - hromadný štart mužov a žien
Nedeľa 25. februára
- Bobová dráha - preteky pretekov štyroch mužov
- Beh na lyžiach - ženský 30 km hromadný štart
- Curling dámsky zápas o zlatú medailu
- Krasokorčuľovanie - exhibičné gala
- Mužský hokej - zápas o zlaté medaily
Ako to môžeš sledovať?
Eurosport rozvíja svoje spravodajstvo o hrách, prvej významnej udalosti, odkedy sieť vlastnená Discovery získala od roku 2018 práva na predvádzanie olympijských hier v celej Európe (a v Británii od roku 2022).
Od stredy 7. februára o polnoci bude Eurosport zobrazovať každú minútu každého podujatia, ktoré sa bude vysielať v rámci ich multiplatformového plánu, so zastúpením zlatých medailí v ich komentátorskom tíme.
V rámci Eurosportu 1 a 2 ukážu 794 hodín akcie, z toho 293,5 hodiny naživo od polnoci do 14:00-15:00 každý deň, po ktorých budú nasledovať najdôležitejšie body do večerných zasadnutí ráno.
Nedávno vyslúžilá americká legenda alpského lyžovania Bode Miller predstaví postrehy z novej inovácie The Cube.
Tri vyskakovacie kanály Eurosport na Sky, Virgin a BT TV budú fungovať nepretržite, pričom budú ponúkať kombináciu živého vysielania a najdôležitejších funkcií, pričom v programe Eurosport Player bude k dispozícii až 16 bonusových kanálov.
BBC je voľne dostupný vysielateľ a bude zobrazovať udalosti prostredníctvom svojich televíznych, rozhlasových a online platforiem.
Legenda alpského lyžovania Bode Miller bude odborným analytikom pre Eurosport (Obrázok: REUTERS)
Kedy sú otváracie a záverečné ceremoniály?
Otvárací ceremoniál sa konal v piatok 9. februára o 10.30 h. Záverečný ceremoniál je možné vidieť v nedeľu 25. februára od 10.45 h, oba na Eurosport 1.
Kde je PyeongChang?
Pyeongchang je mesto a provincia v Južnej Kórei v pohorí Taebaek asi 180 km od Soulu.
Pri značke PyeongChang bolo použité hlavné mesto C, aby sa zabránilo zámene hostiteľského regiónu s Pchjongjangom, hlavným mestom susednej Severnej Kórey, vzdialeným len 295 km.
Niektoré z miest sú len 60 míľ od demilitarizovanej zóny oddeľujúcej tieto dva národy.
Pri vyhlásení víťaza ponuky v roku 2011 Pyeongchang porazil Mníchov v Nemecku a Annecy vo Francúzsku.
lindsay sandiford smrť zastrelením
Stáva sa prvým ázijským mestom mimo Japonska - hostiteľom Sappora 1972 a Nagana 1998 -, ktoré hostilo zimné olympijské hry.
Pyeongchang je deväť hodín pred GMT.
Americká námorná pechota pred hrami zjazduje na svahoch Pchjongčchangu (Obrázok: REUTERS)
Aké a kde sú miesta konania?
Horská klaster - Športový park Alpensia
Olympijský štadión v Pchjongčchangu (otvárací a záverečný ceremoniál)
Skokanské stredisko Alpensia (skoky na lyžiach, severská kombinácia, big air snowboarding)
Stredisko biatlonu Alpensia (biatlon)
Bežecké centrum Alpensia (bežky, severská kombinácia)
Posuvné centrum Alpensia (sánky, boby a kostra)
Alpské centrum Yongpyong - alpské lyžovanie (slalom, obrovský slalom)
Skokanské stredisko Alpensia v stredisku Alpensia Resort Park (Obrázok: Getty Images AsiaPac)
Pobrežný klaster - Olympijský park Gangneung
Hokejové centrum Gangneung (mužský hokej)
Curlingové centrum Gangneung (curling)
anjelské číslo do tutu
Gangneung Oval (rýchlokorčuľovanie)
Gangneung Ice Arena (rýchlokorčuľovanie a krasokorčuľovanie)
Iné miesta
Hokejové centrum Kwandong (ženský hokej)
Snow Park Bokwang (freestyle lyžovanie a snowboard)
Jeongseon Alpine Centre (alpské lyžovanie - zjazdové, super -G a kombinované)
Americká námorná pechota pred hrami zjazduje na svahoch Pchjongčchangu (Obrázok: REUTERS)
Aké sú akcie a ako sa delia medaily?
V Južnej Kórei sa dá súťažiť o 102 podujatí z 15 športov, vrátane štyroch medailových podujatí - snowboardingu, rýchlokorčuľovania s hromadným štartom, curlingu zmiešaných dvojíc a alpského lyžovania zmiešaných tímov.
Alpské lyžovanie - 11 zlatých medailí; Biatlon - 11; Bobová dráha - 3; Bežecké lyžovanie - 12; Curling - 3; Krasokorčuľovanie - 5; Freestyle lyžovanie -10; Ľadový hokej - 2; Luge - 4; Severská kombinovaná - 3; Rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe - 8; Kostra - 2; Skoky na lyžiach - 4; Snowboarding - 10; Rýchlokorčuľovanie - 14
nedávne úmrtia celebrít vo Veľkej Británii
Čítaj viac
Zoznámte sa so športovcami zimných olympijských hier
Kto sú nádeje tímu GB? Chloe Kim Laura dahlmeier Martin FourcadeGB medailové šance?
Elise Christie - rýchlokorčuliar na krátkej trati
Škótska 27-ročná Christie by mohla získať viacero zlatých a zapísať sa do histórie, ak všetko pôjde podľa plánov v Južnej Kórei. Na majstrovstvách sveta v roku 2017 získala tri zlaté a jeden bronz.
Lizzy Yarnold - Kostra
Obhajca titulu v kĺzavom turnaji typu prvý v poradí bude prvým Britom, ktorý obháji zlato zo zimných olympijských hier.
Rýchlostná korčuliarka tímu GB Elise Christie (Obrázok: PA)
Dave Ryding - alpské lyžovanie
Po prelomovom roku 2017 odborníci 31-ročného neskorého bloomera tipujú ako drsňáka, ktorý stojí za to v slalome zaostať.
Dámsky curlingový tím GB
Bronzoví medailisti z majstrovstiev sveta 2017, tím Eve Muirheadovej vždy hrozí na veľkých podujatiach pódium.
Ostatní Briti, na čo si dať pozor ...
James Woods - freestylové lyžovanie
Isabel Atkin - freestylové lyžovanie
Andrew Musgrave - severská kombinácia
hacknutý účet epických hier
Katie Ormerod - snowboard slopestyle a snowboard big air
Billy Morgan - snowboard slopestyle a snowboard big air
Sledujte každú minútu zimných olympijských hier na serveri Eurosport. Ak sa chcete dozvedieť viac, navštívte Eurosport.co.uk/olympics